1

BUCHER Arnaud

SEM

1977

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

34m26s

17.425

2

SUPP Georg

SEM

1967

USC FREIBURG I. BR. /D

D

35m08s

17.078

3

SABASSIB Abdelhak

1

V1M

1964

SAINT-LOUIS RC (68)

ALS

35m27s

16.925

4

OSTER Frédéric

SEM

1971

BARR (67)

ALS

35m35s

16.862

5

BOCH Michaël

SEM

1981

ACV STE MARIE A M. (68)

ALS

35m39s

16.830

6

SALVI Philippe

SEM

1969

WILLER SUR THUR (68)

ALS

36m28s

16.453

7

HENNINGER Frédéric

SEM

1979

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

36m37s

16.386

8

ADAM Laurent

SEM

1969

ASPTT STRASBOURG (67)

ALS

36m43s

16.341

9

CHAPIN Vincent

SEM

1970

HORBOURG WIHR (68)

ALS

36m53s

16.268

10

HIHN Bruno

SEM

1981

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

37m07s

16.165

11

MUSER Gabriel

2

V1M

1958

PCA/ ESR COLMAR AC (68)

ALS

37m21s

16.064

12

WEBER Philippe

SEM

1971

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

37m27s

16.021

13

SCHMITT Jean-Marie

3

V1M

1960

MULHBACH SUR MUNSTER (68)

ALS

37m35s

15.965

14

SEITZ Jacky

SEM

1967

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

37m43s

15.908

15

COLINET Christophe

SEM

1976

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

37m46s

15.887

16

CONRAUX Emmanuel

SEM

1968

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

37m51s

15.852

17

MARCHAL Gilles

SEM

1968

ACV STE MARIE A M. (68)

ALS

38m10s

15.721

18

WOLF Christian

SEM

1973

ARTOLSHEIM (67)

ALS

38m22s

15.639

19

HAUCK Cédric

SEM

1977

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

38m26s

15.611

20

ACKERMANN Benoît

SEM

1967

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

38m43s

15.497

21

MAIMBOURG Sylvain

SEM

1970

BULT (88)

LOR

38m57s

15.404

22

FORGEARD Pier.-Emmanuel

SEM

1975

EHA/ US PULVERSHEIM (68)

ALS

39m27s

15.209

23

SCHNEIDER Wolfgang

1

V2M

1955

FREIBURGER FC /D

D

39m32s

15.177

24

GEIGER Marco

SEM

1982

SC MÜNSTERTAL /D

D

39m57s

15.019

25

FLESCH Michael

SEM

1971

TV OBERROTWEIL /D

D

39m59s

15.006

26

RODRIGUES Adelino

4

V1M

1960

WILLER SUR THUR (68)

ALS

40m08s

14.950

27

MILAN Jean-François

5

V1M

1958

GAS COLMAR (68)

H-R

40m14s

14.913

28

BESSAAD Ahoussine

SEM

1973

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

40m19s

14.882

29

HARTMANN Thomas

SEM

1975

HEITEREN (68)

ALS

40m20s

14.876

30

SCHEER Germain

6

V1M

1957

CGF MULHOUSE (68)

ALS

40m27s

14.833

31

SUTTERLIN Dany

7

V1M

1964

MULHOUSE (68)

ALS

40m32s

14.803

32

GEYLLER Christophe

SEM

1968

FORTSCHWIHR (68)

ALS

40m34s

14.790

33

PIERRE Claude

8

V1M

1958

ORBEY RC (68)

H-R

40m35s

14.784

34

BRAUN Jean-Marc

9

V1M

1966

AS LA ROBERTSAU (67)

ALS

40m41s

14.748

35

FERRY Dominique

10

V1M

1962

ASSL MANDRAY (88)

LOR

40m46s

14.718

36

LAURENT Eric

11

V1M

1965

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

40m47s

14.712

37

OSTERTAG Philippe

SEM

1969

JONCHEREY (90)

F-C

41m02s

14.622

38

MARCHAND Patearahi

SEM

1980

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

41m13s

14.557

39

DUBOC Michel

2

V2M

1956

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

41m21s

14.510

40

BLANCHARD Claude

3

V2M

1956

INTERSPORT SAINT-DIE (88)

LOR

41m22s

14.504

41

EL MANSOURI Omar

SEM

1981

SOULTZ HAUT RHIN (68)

ALS

41m31s

14.452

42

HABER Rémy

SEM

1967

RUMERSHEIM LE HAUT (68)

ALS

41m33s

14.440

43

SOUALMIA Cédric

SEM

1978

SP METZ (57)

LOR

41m40s

14.400

44

ANTONELLI Luigi

1

V3M

1941

ESPACE MARATHON (67)

B-R

41m43s

14.383

45

FIOLSI Gilles

4

V2M

1955

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

41m45s

14.371

46

STOCKBAUER Christian

SEM

1967

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

41m56s

14.308

47

KIEFFER Bernard

12

V1M

1960

COLMAR MC (68)

ALS

42m09s

14.235

48

SCHREIBER Marc

SEM

1974

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

42m25s

14.145

49

SCHATZ M.-Christine

1

V1F

1965

SPORT 2000 SELESTAT (67)

B-R

42m30s

14.118

50

BASS Jean-Luc

SEM

1967

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

42m39s

14.068

51

HAUSER Eckart

13

V1M

1965

BREISACH AM RHEIN /D

D

42m40s

14.063

52

WEBER Jean-Pierre

2

V3M

1941

AS MUNSTER A (68)

ALS

43m14s

13.878

53

UHLEN Christian

14

V1M

1964

HEGENHEIM (68)

ALS

43m32s

13.783

54

SPEISSER Luc

15

V1M

1963

EP FESSENHEIM (68)

H-R

43m36s

13.761

55

HAMMERER Marc Antoine

1

ESM

1985

VC WITTENHEM (68)

H-R

43m45s

13.714

56

TSCHAEGLE Charles

3

V3M

1944

BERGHOLTZ-ZELL (68)

ALS

43m53s

13.673

57

BURGER Jean-Luc

5

V2M

1955

DIDENHEIM (68)

ALS

43m53s

13.673

58

ROQUE Frédéric

SEM

1978

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

44m10s

13.585

59

KAUFFMANN Hubert

16

V1M

1963

WINTZENHEIM AC (68)

ALS

44m12s

13.575

60

DISS Christophe

17

V1M

1963

SOLEA MULHOUSE (68)

H-R

44m16s

13.554

61

DIDIER François

18

V1M

1959

CIAL RC (68)

H-R

44m17s

13.549

62

SPENLINHAUER David

SEM

1971

HEIMSBRUNN (68)

ALS

44m19s

13.539

63

SCHIELE Vincent

SEM

1977

COLMAR MC (68)

ALS

44m28s

13.493

64

ECK Christian

19

V1M

1961

MUTTERSHOLTZ (67)

ALS

44m30s

13.483

65

DAGON José

SEM

1967

WINTZFELDEN (68)

ALS

44m44s

13.413

66

DURKIN Sean

SEM

1973

WITTENHEIM (68)

ALS

44m45s

13.408

67

GEIGER Anita

1

V2F

1953

SC MÜNSTERTAL /D

D

44m49s

13.388

68

DELVAL Marc

6

V2M

1949

EP FESSENHEIM (68)

H-R

45m09s

13.289

69

DANDINES Hervé

SEM

1974

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

45m12s

13.274

70

ROESS Jean

7

V2M

1947

PASS RUNNING

FFA

45m25s

13.211

71

MEYER Rémy

20

V1M

1963

OTTMARSHEIM (68)

ALS

45m28s

13.196

72

STEIBEL Yvan

SEM

1968

RICHTOLSHEIM (67)

ALS

45m32s

13.177

73

FRICKER Henri

8

V2M

1956

EP FESSENHEIM (68)

H-R

45m33s

13.172

74

HARTMANN Hervé

SEM

1969

HEITEREN (68)

ALS

45m39s

13.143

75

HERRMANN François

9

V2M

1953

SAUSHEIM (68)

ALS

45m52s

13.081

76

MARTINS Félisberto

21

V1M

1963

EP FESSENHEIM (68)

H-R

45m55s

13.067

77

HISSLER Fabienne

2

V1F

1958

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

46m06s

13.015

78

WEYH Pierre

10

V2M

1947

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

46m06s

13.015

79

FRITZ Etienne

22

V1M

1958

STRASBOURG (67)

ALS

46m17s

12.964

80

DANNER Michel

11

V2M

1950

SOLEA MULHOUSE (68)

H-R

46m19s

12.954

81

SEBASTIEN Gilles

SEM

1968

COLMAR (68)

ALS

46m20s

12.950

82

MANCHO François

23

V1M

1964

FOULEE 4 PORTES ROSHEIM (67)

H-R

46m21s

12.945

83

COMPAGNON Jean-Jacques

24

V1M

1958

OXYGENE (68)

H-R

46m26s

12.922

84

PETER Pierre

12

V2M

1950

OXYGENE (68)

H-R

46m27s

12.917

85

HUBINET Gilles

25

V1M

1960

OXYGENE (68)

H-R

46m27s

12.917

86

FURSTOSS Raymond

26

V1M

1958

EP FESSENHEIM (68)

H-R

46m29s

12.908

87

WETTE-SCHIESTL Adelheid

3

V1F

1961

TV ENDINGEN /D

D

46m38s

12.866

88

FISCHER Franck

SEM

1975

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

46m52s

12.802

89

ERDINGER Gérard

13

V2M

1955

COLMAR MC (68)

ALS

46m53s

12.798

90

JEHL Renald

SEM

1980

VOLGELSHEIM (68)

ALS

46m55s

12.789

91

CANELLAS Jérôme

SEM

1975

BCS/BFA MULLHEIM /FFA

FFA

47m09s

12.725

92

OSTERMANN Frédéric

SEM

1973

OXYGENE (68)

H-R

47m15s

12.698

93

FRITSCH Christophe

1

CAM

1989

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

47m23s

12.663

94

SCHELCHER Christian

27

V1M

1960

WICKERSCHWIHR (68)

ALS

47m27s

12.645

95

HECHINGER Robert

14

V2M

1948

PASS RUNNING

FFA

47m28s

12.640

96

WESTHÖFER Andreas

28

V1M

1964

LG SULZBURG-LAUFEN /D

D

47m33s

12.618

97

ROUAULT Françoise

2

V2F

1952

PASS RUNNING

FFA

47m45s

12.565

98

BAAL Isabelle

4

V1F

1960

ASRHV/ VALLEE DES LACS (88)

LOR

47m46s

12.561

99

? ?

SEM

1975

?

?

47m53s

12.530

100

WERMELINGER Laurent

SEM

1970

ACSP MULHOUSE (68)

ALS

47m54s

12.526

101

RICHTER Gerald

SEM

1983

FEUERWEHR BREISACH /D

D

48m24s

12.397

102

DELACOTE Evelyne

5

V1F

1960

ORBEY (68)

ALS

48m41s

12.325

103

SOUALMIA Régis

SEM

1975

SP FENETRANGE (57)

LOR

48m53s

12.274

104

LIEBES Sébastien

SEM

1973

PASS RUNNING

FFA

48m59s

12.249

105

FINANCE André

15

V2M

1952

ELOIE (90)

F-C

49m04s

12.228

106

UHLEN Arnaud

1

JUM

1987

HEGENHEIM (68)

ALS

49m09s

12.208

107

WENDSCHLAG Jürgen

29

V1M

1957

LG SULZBURG-LAUFEN /D

D

49m11s

12.199

108

COULON Dominique

16

V2M

1953

MUNCHHOUSE (68)

ALS

49m15s

12.183

109

VONAU Francis

SEM

1969

HEITEREN (68)

ALS

49m29s

12.125

110

ZWINGELSTEIN Daniel

17

V2M

1952

WIDENSOLEN (68)

ALS

49m30s

12.121

111

HARTMANN Estelle

1

SEF

1978

HEITEREN (68)

ALS

49m32s

12.113

112

DE WITT Michael

18

V2M

1955

TV TIENGEN /D

D

49m32s

12.113

113

MULLER Patrick

30

V1M

1963

COLMAR MC (68)

ALS

49m37s

12.093

114

BAILLADE Hervé

SEM

1970

AS LIEBHERR COLMAR (68)

H-R

49m45s

12.060

115

BOLOGNINI Eric

31

V1M

1959

WITTENHEIM (68)

ALS

50m13s

11.948

116

SPEISSER Isabelle

6

V1F

1965

EP FESSENHEIM (68)

H-R

50m19s

11.924

117

KNÖPFLER Günter

SEM

1969

SV WALDKIRCH /D

D

50m22s

11.913

118

THERINCA Jacqueline

7

V1F

1961

EP FESSENHEIM (68)

H-R

50m31s

11.877

119

OBRECHT Jean-Louis

19

V2M

1954

GUNDOLSHEIM (68)

ALS

51m06s

11.742

120

ALLHEILY Martial

SEM

1967

ALBE (67)

ALS

51m22s

11.681

121

FOEGELE Dieter

32

V1M

1959

MV SCHLATT /D

D

52m03s

11.527

122

ZACHOW Christoph

SEM

1982

FEUERWEHR BREISACH /D

D

52m13s

11.491

123

MULLER Gérard

4

V3M

1938

AS MUNSTER A (68)

ALS

52m54s

11.342

124

SITTLER Victorien

SEM

1981

MUSSIG (67)

ALS

53m19s

11.254

125

GREIGERT Robert

20

V2M

1953

PASS RUNNING

FFA

53m28s

11.222

126

WANTZ Christian

21

V2M

1954

COLMAR MC (68)

ALS

53m35s

11.198

127

BROSE Michael

33

V1M

1964

JS STAUFEN-BREISACH /D

D

53m43s

11.170

128

CANDELA Christiane

3

V2F

1950

AC ILLZACH KINGERSHEIM (68)

ALS

53m44s

11.166

129

HAMM Carole

8

V1F

1962

ACV STE MARIE A M. (68)

ALS

54m12s

11.070

130

HELMBACHER Michel

22

V2M

1949

FOULEE 4 PORTES ROSHEIM (67)

H-R

54m16s

11.057

131

JAEGER Edgar

34

V1M

1958

OBERROTWEIL /D

D

54m25s

11.026

132

REGEL Karin

2

SEF

1970

RIEGEL /D

D

54m28s

11.016

133

BAUER Jean-Marie

23

V2M

1947

SOLEA MULHOUSE (68)

H-R

54m38s

10.982

134

BAUER Stéphane

SEM

1972

SOLEA MULHOUSE (68)

H-R

54m38s

10.982

135

MOREL Michel

24

V2M

1951

ST PIERREMONT (88)

LOR

54m59s

10.912

136

BAUMANN Marcel

5

V3M

1946

WECKOLSHEIM (68)

ALS

55m24s

10.830

137

ROPERS Adèle

3

SEF

1980

PCA/ ESR COLMAR AC (68)

ALS

55m56s

10.727

138

KOPP Gerhard

25

V2M

1956

VOLGELSHEIM (68)

ALS

56m25s

10.635

139

BARTHEL Jean-Louis

26

V2M

1955

ST AMARIN (68)

ALS

56m33s

10.610

140

ERNY Gérard

6

V3M

1945

PASS RUNNING

FFA

56m45s

10.573

141

SCHULZE Sacha

SEM

1981

MERDINGEN /D

D

56m55s

10.542

142

GELIN Karine

4

SEF

1970

RUMERSHEIM LE HAUT (68)

ALS

57m02s

10.520

143

STEIBEL Jean-Marie

7

V3M

1946

AC CENTRE ALSACE (67)

ALS

57m18s

10.471

144

STREIB Thomas

27

V2M

1956

TV IHRINGEN /D

D

57m35s

10.420

145

HUEBER Olivier

35

V1M

1961

BLODELSHEIM (68)

ALS

58m16s

10.297

146

HOERNER Fanny

5

SEF

1968

MUNCHHOUSE (68)

ALS

58m42s

10.221

147

UHLEN Martine

9

V1F

1962

HEGENHEIM (68)

ALS

58m51s

10.195

148

WITTERSHEIM Michel

36

V1M

1957

COLMAR MC (68)

ALS

1h00m40s

9.890

149

SCHAPPLER Philippe

37

V1M

1962

PASS RUNNING

FFA

1h01m20s

9.783

150

MARX Heike

6

SEF

1969

ENDINGEN /D

D

1h03m37s

9.431

151

RUIZ Marie-Hélène

4

V2F

1956

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

1h05m34s

9.151

152

DORIDANT Gérard

8

V3M

1944

HEITEREN (68)

ALS

1h06m35s

9.011

153

CASTALAN Bernard

9

V3M

1945

BOUROGNE (90)

F-C

1h07m29s

8.891

154

BONNEFOY Alain

28

V2M

1947

EHA/ US PULVERSHEIM (68)

ALS

1h08m24s

8.772

155

MEYERS Della

10

V1F

1960

AS LA ROBERTSAU (67)

ALS

1h08m57s

8.702

156

THIEBAUT Sylvie

11

V1F

1964

PCA/ CSL NEUF-BRISACH (68)

ALS

1h15m00s

8.000